KUIDAS PIKENDADA RÕIVASTE ELUIGA?

Riiete kvaliteedi kõrval on väga oluline aspekt veel hooldus. Sellest sõltub su rõivaste väljanägemine ning eluiga. On elementaarne, et puhtad ning vajadusel triigitud rõivad on esimene samm oma riiete eest hoolitsemisel. Kuid ainuüksi pesemine võib endas sisaldada eri aspekte, mida jälgima peaks, et kangale mitte liiga teha. Oma kogemuse ning interneti abiga kogusin kokku ka muid nippe, mis riiete kauni välimuse säilitamisel kasulikud on.

  • Jälgi hooldusjuhiseid. Kangad on väga erinevate omadustega ning vajavad seetõttu ka erinevat pesemistemperatuuri ning hooldust. Riietel oleva infosildikese peal on 5 märki, mis järjest näitavad pesemise, kuivatuse, pleegituse, keemilise puhastuse ning triikimise nõudeid. Oluline on neid järgida, et kangast võimalikult vähe kahjustada ning riiete esialgset vormi ja suurust säilitada. Tingmärkide seletuse saab SIIT.
  • Tugevamaid plekke aitab eemaldada sapiseep. Hõõru niisket seepi õrnalt plekile ja lase 10-15 minutit mõjuda. Seejärel pese masinaga või käsitsi tavapärast moodi. Saadaval pea igas toidupoes.
  • Valgeid riideid saab keemiavabalt valgendada päikese käes kuivatades. Kergemat plekki saab eemaldada ka, kui panna plekile natuke äädikat ja vett ning seejärel päikese kätte.

  • Tumedaid teksapükse on soovitatav enne kandmist äädikalahuses leotada. Puuvill on selline materjal, mis võtab värvi halvasti kinni ja seetõttu värvitakse tehastes teksapükse üldjuhul mitu korda. See ka põhjus, miks püksid alguses värvi võivad anda. Äädikas aitab värvil paremini kangale kinnituda ja teksad püsivad kauem “erksana”. Lisaks on teksat mõistlik pesta jaheda veega ning võimalikult harva.
  • Nahktooteid puhastada niisutava seebi ja niiske vatiga õrnalt hõõrudes, ilma üleliigse veeta. Seejärel pühkida üle puhta vatiga. Kotte tasub kandmisperioodi välisel ajal hoiustada riidest hoiukotis (sobib ka nt padjapüür), nii kaitsed kotti tolmu ja mustuse eest.

  • Jalanõudest ebameeldiva lõhna eemaldamiseks võib panna need sügavkülma eraldi kilekoti sees. Nii ei saa jalanõud märjaks, aga külm “tapab” bakterid. Samuti võib jalanõu sisse panna väiksed lavendlikotikesed, mis on looduslikud puhastajad. Tellida saab nt SIIT.
  • Villased ning rasked kampsunid laota kuivamiseks, mitte ära pane restile rippuma. Nii väldid väljavenimist.

  • Topilisust saab eemaldada topieemaldusmasinaga, mida müüakse nt elektroonika- ja suuremates käsitööpoodides. Igapäevaselt saab eriti musta värvi rõivad ilusamana hoida, kui kasutada karvarulli. Sobib hästi ka koti sisemuse puhastamiseks.

Kasuta neid teadmisi ja nippe, et oma riideid kauem ilusana hoida. Kui oskad siia midagi lisada või omad huvitavat kogemust, loeksin hea meelega ka teie kommentaare!

xoxo

If you found it educating, inspiring or motivating, you can share it with your friends:

elokumel

Leave a Reply

Your email address will not be published.